MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi


TANIM: MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, alanında yetenekli/uzman kişilerin mesleklerinde yeterli olduklarını kanıtladıkları ve bu yeteneklerini resmi olarak belgelendirdikleri sistemin adıdır. Kişi gireceği sınavda yeteneklerini ve bilgilerini kanıtlayarak sektörde kendini resmen ilan etmiş olur. Mesleki Yeterlilik Belgenizi almak için sadece sınava girmeniz yeterlidir. Bu sınav MYK'nın belirlemiş olduğu yetkili kurumlarca düzenlenmektedir.

GÜZELLİK UZMANLIĞI NEDİR?: Güzellik Uzmanı tanım itibariyle iş sağlığı ve güvenliği, organizasyon ve mesleki gelişim, cilt ve vücut bakımı, epilasyon, depilasyon, makyaj ve cilt anatomisi gibi konulara hakim, işlem yapabilen, beceri, yetenek ve bilgiye sahip kişidir. Güzellik uzmanı olarak çalışabilmek için ya okulların ilgili alanlarından mezun olunması, ya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ustalığa denklik sertifikasının ya da MYK Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun Güzellik Uzmanı Ulusal Yeterlilik sertifikasına sahip olunması gerekir. Rüveyda Uçar Akademi olarak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve MYK TESK-ESYEM onaylı iki tür Güzellik Uzmanlığı eğitim/sertifikası vermekteyiz.

AVANTAJLARI: MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olanlar öncelikle tescilli olarak bir meslek sahibi olmaktadırlar. Bu kişiler dilerse kendi iş yerlerini açabilir ya da dilerse sektörün geniş yelpazesinde rahatlıkla "usta" olarak çalışabilmektediler. Ayrıca Europass belgesi sayesinde yeteneklerini yurt dışında da kullanabilmekte ve oralarda da çalışma şansını yakalamaktadırlar.

YENİLENME: Güzellik Uzmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesinin bir geçerlilik süresi vardır. Bu süre beş (5) yıldır. Bu süre sonunda güzellik uzmanları sertifikalarını yenilemek zorundadır fakat bu yenilenme, sertifikasını aldıktan sonra en az iki (2) yıl güzellik uzmanlığı yapmış (resmi belgelerle ör. SSK primleriyle kanıtlaması gerekir) kişiler için oldukça küçük bir miktar ücret karşılığı yapılmaktadır ve tekrar sınava girmek gerekmemektedir. Beş yılda iki yılı dolduramayan güzellik uzmanları için tekrar sınava girmeleri gerekmektedir.

SORGULAMA: Mesleki Yeterlilik Kurumu Hizmetleri e-Devlet kapısından sorgulanabilmektedir. Buna göre “Belge Durumu, Teşvik ve Hibe Sorgulama”, “Belge Vermeye Yetkili Kuruluşlar ve Ücret Tarifeleri”, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama”, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama”, “Sınav Geçmişi Sorgulama”, "Hareketlilik Belgesi Sorgulama" ve "Hareketlilik Belgesi Doğrulama" hizmetlerine artık e-devlet kapısı üzerinden sorgulanabilmektedir.

KATILIM ŞARTLARI: Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için herhangi bir şart (yaş, cins vb.) bulunmamaktadır.

SINAV HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER: Güzellik Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesini almak isteyenler, teorik sınavda soruların en az %70'ine, performans sınavında ise kritik adımların tamamından başarı göstermek koşuluyla sınavın genelinden en az %70 başarı göstermesi gerekmektedir. Sınavda adayların gireceği birimler İş süreçlerinde iş sağlığı ve güvenliği, organizasyon ve mesleki gelişim, cilt ve vücut bakımı, epilasyon/depilasyon ve makyaj uygulamalarıdır. Yeterlilik birimlerinin her birinin geçerlilik süresi 2 yıl olup, tüm yeterlilik birimlerini birleştirilerek alınan Güzellik Uzmanlığı belgesinin süresi daha önce belirttiğimiz gibi 5 yıldır.

Hemen Başvur Bizi Arayın